29. dubna 2013

Další z řady čestných...

       Rozbíhá se další vyšetřování, týkající se minimálně uzavření nevýhodného uzavření státní zakázky. Je vyšetřován exministr Julínek, v souvislosti s předraženým vítězem tendru na leteckou záchrannou službu.
       Můžeme si býti takřka stoprocentně jisti, že je zcela nevinen, jako mnoho dalších - vždyť to řekl ten nejčestnější z čestných - Miroslav Kalousek, který zcela jistě rozbil prasátko na svou rezidenci.
       A já bych dokonce věřil, že jsou oba čestní... Otázkou je, kde končí pověst čestného muže a začíná pověst podvodníka či mafiána. Je to sto miliónů korun či miliarda? Pak ovšem všichni, kteří se neobohatili vůbec či jen pár drobnými jsou blahoslavení či svatí.... Jeden z mých přátel mi neustálé říká - "Proč se nervuješ z drobných kriminálníků? Ani sto ukradených peněženek se nemůže vyrovnat jednomu Kalouskovi" a pravděpodobně má pravdu. Jeho hlasité řvaní u každé korupční kauzy (např. Parkanová a letouny CASA) , týkající se stranických či vládních kolegů ukazuje na angažovanost v jednotlivých případech.
       Buď jak buď. Pravdou zůstává, že stát samotný může mnoho služeb pořídit levněji, než soukromé firmy, počínaje leteckou záchrannou službou, přes důchodové zajištění či servis armádní techniky, až po požární ochranu. Jenomže to se pak těžko odsávají peníze daňových poplatníků.
       A tak my svatí či blahoslavení se na to díváme, jak si z nás "čestní" dělají legraci, neřku-li srandu a dál mlčíme a neděláme nic. Avšak jak dlouho? Opravdu počkáme, až stát bude brát daně, aby jen zacpal chřtán nenažraných a my, kdykoliv budeme potřebovat pomoc, budeme platit? Tu poplatek v soukromé nemocnici, tu poplatek soukromé policii, tu zase soukromým hasičům či dokonce soukromým saniťákům?
Přidejte prosím svůj názor nebo napište na: 
martin.sliva@cestivlastenci.cz

Související příspěvky:

Podvod Miroslava Kalouska za 114 miliard 

27. dubna 2013

Pátá kolona?

       Dne 16. dubna zažil americký Boston teroristický útok, který má společného jmenovatele s jinými teroristickými akcemi. Pravda, kdekdo by mohl namítnout, že je to odplata za neustálé se vměšování USA do cizích záležitostí a mohlo by se zdát, že tomu tak skutečně je.
       Co má většina teroristických útoků společného? Je to islám? Je to národnost? Řekl bych, že ani jedno, ani druhé, byť obojí zde může hrát, a to nikoliv nepodstatnou, roli.
       Důležitá je ta okolnost, že většina atentátníků nejsou zahraniční turisté, nýbrž občané té či oné země ( v tomto případě USA ) či lidé mající povolen trvalý pobyt. Tito "občané" navíc mají mnohdy výsady, jakým se nedostává ani starousedlíkům a státy si tak vychovávají "pátou kolonu".
Dalším společným jmenovatelem je nenávist vůči "západní" chceme-li křesťanské kultuře a všemu co představuje. Veškeré výdobytky naší kultury, včetně sociálních programů, jsou pak namířeny právě proti nám.
       Angela Merkelová je první politicky činnou osobou, která se odvážila vyslovit, že multikulturální společnost nemůže fungovat a nefunguje, sklidila tehdy za to značnou vlnu kritiky, avšak útok, jaký zažil Boston, dokazuje, že nebyla daleko od pravdy. Nakonec s problémy týkajících se soužití různých kultur, se setkáváme i u nás, a rovněž si budujeme "pátou kolonu", která nás jen využívá, a přitom nenávidí.
       Zajímalo by mě, kdo má zájem na šíření zloby mezi národy, a také proč se kritici etablují z řad vlastních obyvatel? Kdo v nás neustále buduje pocit viny, a proč ti, kteří naši kulturu nebudovali a nebudují požívají výsad, o kterých se starousedlíkům může jen zdát?
       Odpověď na tyto otázky není jednoduchá, ani jednoznačná. Důvody mohou být rovněž různé, avšak náboženské rozdíly jsou nepřekonatelné, a tak nějak v islámu postrádám křesťanské nezabiješ a miluj bližního svého. Jisté rovněž je, že občanem se člověk nestává na základě "papíru", ale na základě kulturních a historických vazeb. Různé kultury nemohou, alespoň prozatím, žít spolu, pouze vedle sebe. Dokud nebude snaha vychovat novou tolerantní generaci, mohou kultury žít vedle sebe, avšak na různých územích. My jsme již krok k toleranci udělali, nyní musí ten krok udělat druhá strana. Zatím však snaha druhé strany chybí.
A tak nám nezbývá nic jiného, než začít důsledně hájit vlastní kulturu.
       

17. dubna 2013

Šmejdi

       V neděli 14. 4. v publicistickém týdeníku  168 hodin, byla Českou  televizí odvysílána reportáž o nátlakových předváděcích akcích některých prodejních firem. Tato reportáž byla položena na základech dokumentárního filmu "Šmejdi", při čemž zde byly použity ukázky ze jmenovaného filmu. To co se odehrává na pozadí předváděcích akcí, lze nazvat přinejmenším hyenismem v pravém slova smyslu, poněvadž se to dotýká zejména těch nejzranitelnějších z nás, což jsou senioři. Samotné záběry s filmu byly šokující. Ovšem zcela nepochopitelná je nečinnost úřadů, včetně vyjádření policejní mluvčí, že na základě záběrů nedošlo k žádnému trestnému činu. Sám jako laik, jsem schopný vyjmenovat hned několik - omezování osobní svobody, psychické a fyzické týrání a vydírání byť bez pohrůžky násilí.
       K neuvěření je i to, že neexistuje účinná represe proti takovému jednání, poněvadž  miliónovým pokutám se tyto firmy smějí. Mnohonásobně vyšší částky totiž vydělávají na důvěřivých seniorech. Chybí zde osobní odpovědnost těchto, řekněme zločinců. Je nutné majitele těchto prodejních společností soudit a trestat za výše zmíněné trestné činy.
       Pokud ovšem zákon nedovoluje tyto patřičně potrestat, pak je to špatný zákon vytvořený špatnými lidmi. Z hlediska slušnosti a obecné morálky, je každý zákon, který nechrání slušné a poctivé občany, ba naopak nahrává zločincům a podvodníkům špatný.
Tento stav je nutno změnit a začít tvořit zákony chránící občany, což ovšem nemůžeme očekávat od zločinců, kteří si zákony tvoří pro sebe.
Přidejte prosím svůj názor nebo napište na: martin.sliva@cestivlastenci.cz

Související příspěvky:
Krátce "vo" státu
Autorka šokujících Šmejdů natočila šikanu, vydírání a okrádání důchodců
Šmejdi
Nový šmejdský trik na seniory, vychytralá smlouva navíc jim ztíží odstoupení

4. dubna 2013

Řešme neřešitelné

       Majitelé ubytoven si přicházejí na nemalé peníze zejména ze státního rozpočtu, jak zveřejnil server novinky.cz, přičemž pro většinu obyvatel Severomoravského kraje to není žádnou novinkou. Stačí připomenout byty OKD, ze kterých se pracující stěhují pro neúnosně vysoké nájemné a z domů se stávají "ubytovny" resp. domy s vysokým nájemným pro lidi na dávkách. Na tomto stavu (konkrétně s byty OKD, jež vlastní Bakala) má svůj díl i bývalý ministr Vladimír Dlouhý.
       Ubytoven vyrostlo v zemi jako hub po dešti. Není se čemu divit, vždyť nájemné je opravdovým zlatým dolem. Smutné je ovšem to, že se vše děje s požehnáním státu a placení nájemného jde de facto z kapes daňového poplatníka, mnohdy i z kapes těch, kteří si takové nájemné nemohou dovolit.
       Zdá se, že tato situace je takřka neřešitelná. Omyl - řešení možné je, ovšem je zapotřebí ustanovit zásadní pravidla. Předně není možno vyplácet příspěvek na bydlení na osobu, ale na rodinu. Je také nutné ustanovit výši příspěvku na nejnižší nájemné v dané lokalitě. Proč by někdo, kdo požívá výhod sociálního zabezpečení bez toho, aniž by sám kdy přispěl do systému měl mít nárok na bydlení dražší než pracující člověk? Aby pak nevyrůstala "generace ubytoven" musí stát vyžadovat povinnosti od těchto nájemníků. Jednou z nich by byly dávky vyplácené na základě vykonaných veřejně prospěšných, či jiných prací a samozřejmě také takřka 100% docházka dětí do škol. Tímto by se zamezilo znepříjemňování života okolí, protože by nebylo možno vychrápávat do druhé hodiny odpolední a v noci pak dělat bordel. Důležitá bude rovněž důsledná kontrola provozovatelů ubytoven, resp. režimu těchto ubytoven, včetně hygienického zabezpečení. Nesmí lidé platit desítky tisíc korun českých za toaletu na patře!!!
       Že to není možné? Je to možné. Musí se však začít ctít práva pracujícího člověka a zejména na práva pracujících by se měli zaměřit ochránci všemožných lidských práv. A že vázne výstavba sociálních bytů? Ano vázne, avšak sociální bydlení by potřebovalo - troufám říci - minimálně 50% pracujících, kteří nedosahují ani průměrného platu.
       Současný kapitalismus se potýká s mnoha problémy, některé z nich jsou chudoba a zneužívání systému nejen majiteli "ubytoven", ale mnohdy i těmi, kteří sociální systém využívají. My máme možnost nastavit nová pravidla, ale musíme projevit snahu tato pravidla nastavit.
                                      A jaká pravidla byste nastavili Vy? 
Přidejte svůj názor nebo napište na martin.sliva@cestivlstenci.cz

Související příspěvky:

Devět tisíc za plesnivou garsonku? Romové v Liberci platí, ale domy chátrají

Zatočíme s chudobou?
Hrdinný kapitán Korkorán...

3. dubna 2013

Zatočíme s chudobou?

       Svět může zatočit s chudobou v nejbližších letech, alespoň tak to vyznívá z prohlášení prezidenta Světové banky Jim Yong Kima. Tato vize je reálná, za předpokladu splnění jistých podmínek. Tato vize byla reálná již po staletí za splnění určitých podmínek. Otázka však zní, zda je reálné tyto podmínky splniti?
       Snaha vymýtit chudobu je zde již odedávna, zcela jistě se o to snažili ve starém Řecku za Perikla. Současnost však umožňuje z chudobou zcela jistě zatočit. Museli bychom jen chtít. Máme moderní technologie, které jsou schopny nasytit svět, jenomže zatímco část světa vymírá na tzv. civilizační choroby spojené s obezitou, druhá část světa umírá hlady. Nakonec ono se hladovým přece lépe vládne a za pár cetek se dá získat jejich skutečné bohatství, ať již nerostné, tak duševní.
       Současné technologie by umožňovaly pohodlný život většině obyvatel Země, muselo by se jen chtít. Mohli bychom pracovat čtyři dny v týdnu a tři dny odpočívat a využívat vymoženosti moderní civilizace. Muselo by se ovšem opravdu chtít. Princip spočívá v přerozdělení a dělbě práce. Avšak mnozí z nás v souvislosti s probíhající krizí zažívají pravý opak. Lidé pozbyvší práce se ocitají na pokraji chudoby, ti "šťastnější" prožívají každodenní stres ze strachu o práci. Nehledě na to, že jim fakticky práce neubylo, ba naopak přibylo a pracují za stejnou mzdu mnohdy i čtrnáct hodin denně. A zkus se lumpe ozvat, že je práce přespříliš - klidně jdi, máme zde dalších pět a levnějších. A tak se stává, že ti, kteří vytvářejí skutečné hodnoty jsou den ze dne chudší a mnohdy přicházejí i o svůj těžce vydřený majetek, a ti kteří fakticky ovládají naše životy kapitálem, jsou den ze dne bohatší. Krize opravdu postihuje pouze nižší a střední vrstvu.
       Možnost jak zatočit s chudobou je jediná - změna systému a změna našeho vlastního chování. Změna systému spočívá ve změně zákonných norem - nikoliv v nastolení progresivní daně, ta jen prohloubí sociální nespravedlnost. Zákon musí určit, kam až mohou zacházet zaměstnavatelé, kam až mohou zacházet finanční instituce se svými lichvářskými úroky. Progresivní daň znevýhodňuje pilnější pracovníky a nikterak nepostihuje instituce (a osoby skrývající se v představenstvech) manipulující s kapitálem. Tato změna však není nikterak snadná. Jednak vlády států jsou podporovány - říkejme tomu "kmotry" či lobbisty a zájmovými skupinami, a tak nemají zájem systém změnit. Za druhé my všichni se většinou ženeme za hromaděním majetku, ať už zbytného či nezbytného a za třetí - je velmi výhodné pro zaměstnavatele mít méně pracovníků odvádějících více práce. O ostatní se postará stát - čili opět nižší a střední vrstva svými daněmi. Až přijmeme tyto body jako skutečnost a budeme je chtít změnit, pak teprve bude možno zatočit s chudobou. Musíme však opravdu chtít.
       Tak kdy tedy zatočíme s chudobou? 
Přidejte prosím svůj názor jak vymýtit chudobu nebo napište na: martin.sliva@cestivlastenci.cz


Související články: 
Firmy očekávají, že letos propustí desetitisíce lidí - potvrzení  slov výše - ubude zaměstnanců, práce však budou mít více za méně peněz