Obhajovat penzijní reformu slovy "Něco..." ukazuje na jednoznačnou nekoncepčnost důchodové reformy. Ukazuje rovněž na to, že evropští politici nemají jasný program či představu, kam dění ve svých zemích směřovat, a tak vymýšlejí jen další poplatky a další způsoby jak daňového poplatníka "natáhnout".
Vždyť jen svěřit peníze soukromým institucím, mnohdy navíc s neprůhlednou vlastnickou strukturou je více než nebezpečné, přičemž druhý pilíř důchodové reformy by nemusel být špatný. Člověk spořící si na důchod by však musel mít možnost o svých penězích i po uzavření smlouvy nadále rozhodovat a musel by mít záruky, že se z fondů "nevypaří" se slovy - podnikatelský záměr se nezdařil.
Cesta jak zajistit blahobyt celé populaci, včetně té stárnoucí však spočívá zejména v rozvoji společnosti. Poněvadž se cesta kapitalismu 21. století, založená na spotřebě, ukazuje býti špatnou, drancující a devastující cestou, je zapotřebí najít cestu novou. Nazvěme ji například cestou trvale udržitelného rozvoje, jejímž základním principem by byla podpora zdravě se vyvíjející vzdělané a pracující společností založené na úplné a fungující rodině . Na místo toho se Evropské vlády, včetně naší, snaží podpořit natalitu na nesprávných místech a přistěhovalectví lidí ze zemí třetího světa. Důsledky takového jednání se bohužel již začínají projevovat.
O perspektivě mladých by se daly popsat stránky - od nemožnosti získat bydlení a založit rodinu, až po vzrůstající nezaměstnanost právě mladých lidí, plných síly a ideálů. Věková hranice odchodu do důchodu se neustále zvyšuje a tím se i nadále vzdaluje možnost mladých získat perspektivní práci, nehledě na skutečnost, že v moderní kapitalistické společnosti se člověk ve věku cca 50 ti let stává nezaměstnatelným i přes jeho zkušenosti, poněvadž je pro zaměstnavatele neúnosně drahým.
Kdysi jsem četl článek pojednávající o důchodových fondech ČSSR, z něhož vyplývalo, že nebýt "rozkradení" rozuměj - nalití do státního rozpočtu, byli by občané zabezpečeni na dalších padesát let. Bohužel se mi tento článek již nepodařilo nalézt ( budu rád, pokud někdo ze čtenářů pošle odkaz ). Nicméně, tohle je jedno z řešení - ze státního rozpočtu přísně vymezit NEDOTKNUTELNÝ důchodový fond, přičemž by správa takových fondů státem mohla vyjít mnohonásobně levněji, než u komerčních společností, ovšemže za předpokladu opravdové nedotknutelnosti a nemožnosti vytunelování. V konečném důsledku by takový fond mohl být i výnosnější.
Související odkazy:
Druhý důchodový pilíř - Sen či noční můra?
Já jsem tvé stáří, pozvi mě dál...
Přežije Česká republika 21. století?
Počátek konce či genocida?
Jak sehnat peníze a nezvyšovat daně?
Žádné komentáře:
Okomentovat